Spółka jawna

SPÓŁKA JAWNA

Dlaczego warto założyć tą spółkę? Jak rozkłada się odpowiedzialność wspólników w kwestii zobowiązań spółki?

Spółka jawna to osobowa spółka, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Posiada osobowość prawną. Majątek w tej spółce stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte w czasie istnienia spółki.

Jak dzieli się odpowiedzialność wspólników?

Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia solidarnie z pozostałymi wspólnikami.

Prowadzenie spółki

Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzić spółkę. W umowie można powierzyć prowadzenie spraw spółki jednemu lub kilku wspólnikom. Taka umowa wyłącza pozostałych wspólników z prowadzenia spraw spółki. Wspólnik nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia w związku z prowadzeniem spółki. Spółkę nie mogą prowadzić osoby trzecie. Czynności wspólnika prowadzącego muszą być dopasowane do zakresu czynności spółki. Jeżeli jednak wspólnik chce podjąć jaką czynność, a jeden z pozostałych wspólników wystąpi z sprzeciwem, wymagana jest uprzednia uchwała wspólników. Uchwała ta podejmowana jest jednomyślnie przez wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.

Co dzieje się, gdy czynności przekraczają zakres zwykłych czynności prowadzenia spółki?

W takim przypadku podejmowana jest uchwała, która musi zostać podjęta przez wszystkich wspólników, również tych wyłączonych z prowadzenia spółki. Jeśli jakaś czynność mogła by narazić spółkę na starty, może zostać wykonana przez uprzedniej zgody wspólników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
Teraz pakiet REJESTRACJA SPÓŁKI Z O.O. + KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY tylko 999 PLN