Skąd wziąć pieniądze na własną spółkę?

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, iż osoby rozpoczynające prowadzenie własnej działalności w formie spółki z o.o., szukają pomysłu na to, skąd pozyskać środki na podejmowanie różnorodnych działań. Poniżej przedstawimy dwa najczęściej stosowane sposoby…

1. Pożyczka
Pożyczka, to procedura, która polega na tym, iż jedna strona daje pieniądze, a druga zwraca je w formie rat w wyznaczonych terminach. W zdecydowanej większości przypadków pożyczek, zostają one obciążone odsetkami oraz prowizją.

Sposób finansowania spółki poprzez pożyczkę jest o tyle korzystny, że spółka jest zwolniona z konieczności opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych.

UWAGA!
Odsetki nie mogą być zakwalifikowane do kosztów spółki.

Kolejną istotną informacją jest to, że zawarcie umowy pomiędzy spółką, a członkiem jej zarządu, wymaga zgody zgromadzenia wspólników.

2. Dopłaty
Drugim sposobem na pozyskanie środków,w które umożliwią realizację działań planowanych przez spółkę, są dopłaty. Są one niczym innym jak stosunkiem korporacyjnym, bądź obowiązkiem wspólnika, który wynika z odpowiedniego zapisu w umowie spółki. Bardzo ważne jest to, aby w umowie została zawarta informacja o maksymalnej granicy obowiązkowych dopłat.

Dopłaty, o których mowa są nieoprocentowane i podlegają uiszczeniu oraz zwrotowi na podstawie uchwały podjętej przez wspólników.

Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku dopłat, konieczne jest uiszczenie 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych.

 


Rejestracja Firm – zdecyduj się na pomoc specjalistów prawnych!

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego biura w zakresie założenia oraz prowadzenia firmy. Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie założenia firmy w S24 oraz PRS, a także JDG w CEIDG.

Oferta:

i wiele innych usług!

 

zakladanie-spolek-pomoc-kontakt