REJESTRACJA SPÓŁKI ZA POMOCĄ INTERNETU
Wielu z nas marzy o własnej działalności gospodarczej. Nic dziwnego, skoro jest to pewniejszy sposób na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i zapewnienie odpowiedniego bytu sobie oraz rodzinie. Wielu z nas pragnie podjąć kroki do otworzenia własnej firmy, jednak nie każdy ma na tyle odwagi by realizować zamierzony cel. Ostatnio przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z ułatwień w otworzeniu działalności. Jakich? Sprawdź!
Dzisiaj prześwietlmy założenie firmy przez Internet. To możliwe? Tak!
Jednym ze sposobów na założenie własnej firmy jest elektroniczna rejestracja spółki. Jak to się dzieje w praktyce? Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia na swojej stronie internetowej system online, który pozwala w łatwy i szybki sposób założyć własną działalność gospodarczą.
Pierwszym krokiem do otworzenia firmy przez Internet jest rejestracja wspólników w systemie eMS. Dużym ułatwieniem jest to, że wizyta u notariusza jest tutaj zbędna, gdyż wykorzystywany jest wzorzec umowy, z którego wspólnicy mogą skorzystać.
Elektroniczna rejestracja spółki w praktyce:
1. Rejestracja wspólników w systemie eMS.
2. Uzupełnienie odpowiednich formularzy.
3. Generacja dokumentów.
4. Podpisanie dokumentów (podpis elektroniczny).
5. Opłacenie wniosku (system eCard).
6. Przesłanie dokumentów do odpowiednich instytucji.
Wspólnicy zobligowani są do pokrycia wkładów na kapitał zakładowy spółki jedynie w formie pieniężnej oraz do złożenia wzorów podpisów w sądzie rejestrowym.
WAŻNE:
Do 13 lipca 2017 roku podpisanie dokumentów wymaganych do rejestracji spółki możliwe było przy użyciu zwykłego podpisu elektronicznego. Obecnie aby móc zarejestrować spółkę przez internet wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Profil zaufany ePUAP mogą założyć tylko osoby, które posiadają numer pesel, natomiast kwalifikowany podpis elektroniczny posiadać mogą również osoby niemające numeru PESEL (cudzoziemcy).