RACHUNKOWOŚĆ W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ

KOMPLEMENTARIUSZ – kierownik prowadzenia spraw rachunkowych spółki

Ogólnie za wszystkie sprawy rachunkowe, prowadzenie ksiąg rachunkowych odpowiada kierownik jednostki. W spółce komandytowej taką role pełni komplementariusz. 

 

Kto bierze odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg w spółce?

Ustawa o rachunkowości mówi, że odpowiedzialność za wykonywanie zadań w zakresie rachunkowości spada na kierownika jednostki.

W przypadku spółki komandytowej taką odpowiedzialność pełni komplementariusz. Prowadzi on sprawy spółki. Komplementariusz zatem nie ponosi żadnej odpowiedzialności w tym zakresie.

Jest możliwość przeniesienia obowiązków na inną osobę pod warunkiem, że musi ona wyrazić na to zgodę. Jednak przeniesienie to nie odciąża komplementariuszy z odpowiedzialności.

 

Sprawozdanie finansowe

Jest podpisywane zarówno przez osobę prowadzącą księgi rachunkowe, jak i kierownika jednostki ( wszyscy komplementariusze).

Sprawozdanie finansowe jest zatwierdzane przez wspólników spółki komandytowej. Tutaj sprawa dotyczy także komandytariusza, jednak nie rozszerza jego odpowiedzialności.

Jeśli nastąpi sytuacja, że w nazwie spółki zamieszczone jest nazwisko komandytariusza, to odpowiada on wobec osób trzecich tak samo jak komplementariusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
Teraz pakiet REJESTRACJA SPÓŁKI Z O.O. + KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY tylko 999 PLN