Jednoosobowa spółka z o.o.

Nazwa “spółka” może wskazywać, że organizacja z którą mamy do czynienia jest wspólną własnością kilku osób. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może to być mylące – Kodeks Spółek Handlowych dopuszcza możliwość prowadzenia jednoosobowej spółki (tak samo jest w przypadku spółek akcyjnych).

Jednoosobowa spółka z o.o. powinna posiadać Zarząd – z tego wynika, że jedyny wspólnik jest “organem” spółki. Rada Nadzorcza nie jest wymagana, a w przypadku działalności jednoosobowej wręcz niemożliwa do powołania – musi składać się przynajmniej z trzech członków.

Proces zakładania, jak i likwidacji jednoosobowej spółki z o.o. jest dłuższy i bardziej kosztowny od działalności jednoosobowej. Warto jednak zauważyć, że takie rozwiązanie może mieć swoje zalety. Przede wszystkim, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się mniejszym ryzykiem rynkowym, niż zwykła działalność. Ważna jest też swoboda podejmowania decyzji – jedyny wspólnik ma pełnię władzy w spółce, przy czym ewentualna zmiana liczby udziałowców jest stosunkowo łatwa. Dodatkowo, taka spółka może zostać sprzedana bez konieczności likwidacji działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
Teraz pakiet REJESTRACJA SPÓŁKI Z O.O. + KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY tylko 999 PLN