Znaczna większość osób zakładających swoje spółki z o.o. skupia się w głównej mierze na obowiązkach, które spoczywają na wspólnikach np. wniesieniu wkładów. Posiadanie udziałów w danej spółce wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uregulowania wspomnianych już wkładów i na tym może, ale oczywiście nie musi zakończyć się zakres obowiązków, jakie wspólnik posiada wobec firmy. Prócz tego w umowie spółki można również nadać wspólnikom inne obowiązki.
Z pewnością wszyscy wspólnicy większą uwagę przywiązują do praw, które im przysługują, a są to:
– prawo do uczestniczenia w zgromadzeniach wspólników (każdy wspólnik ma prawo, aby zawsze i wszędzie przyjść na spotkanie wspólników i pozostali wspólnicy nie mają możliwości, aby go wyłączyć z uczestnictwa),
– prawo głosu (daje możliwość głosowania nad uchwałami, które dotyczą zarówno spółki, jak i jej wspólników),
– prawo indywidualnej kontroli (daje wspólnikowi możliwość przeglądania ksiąg i dokumentów spółki),
– prawo do żądania wyłączenia wspólnika ze spółki przez sąd z poważnych przyczyn,
– prawo żądania rozwiązania spółki przez sąd,
– prawo do zaskarżenia uchwał wspólników (jest stosowane, gdy powzięta uchwała jest niezgodna z przepisami obowiązującego prawa, bądź umową wspólników).
Pozostałymi prawami są prawa majątkowe i są to:
– prawo do dywidendy,
– prawo do udziału w masie likwidacyjnej,
– prawo pierwszeństwa poboru.
Zatem zalecamy, aby każda osoba planująca założyć działalność w formie spółki z o.o., bądź zostać jej wspólnikiem – wcześniej zapoznała się z przysługującymi jej prawami, a także ciążącymi na niej obowiązkami.