JEDNOOSOBOWA FORMA DZIAŁALNOŚCI część 1
Firma jednoosobowa-najprostsza i najstarsza forma organizacji przedsiębiorstwa. Najczęściej występuje w handlu detalicznym, rolnictwie, usługach, rzemiośle. Właściciel tego rodzaju firmy bierze całą odpowiedzialność za długi firmy na siebie. W przypadku bankructwa odpowiada własnym majątkiem. Chcąc założyć taką firmę należy zgłosić rozpoczęcie działalności i wnieść niewielką opłatę.
Jednoosobowa forma działalności gospodarczej staje się coraz bardziej popularna. Jest tak dlatego, że prowadzenie własnej firmy, daje nam więcej pieniędzy niż na etacie, czyli jest to bardziej opłacalne. Dużym plusem prowadzenia tej właśnie formy działalności jest elastyczność pracy i większe zadowolenie oraz satysfakcja z tego, co robią. Właściciele są niezależni od innych i w każdej chwili mogą wyjść z pracy lub wyskoczyć na urlop. Ważną korzyścią jest fakt, że przedsiębiorcy mają możliwość odliczania podatku VAT, czyli towary są dla nich tańsze.
Są jednak też minusy. Na właściciela spada większa odpowiedzialność i liczba obowiązków. Przedsiębiorca musi pamiętać o wyborze formy opodatkowania, opłacania oraz odprowadzaniu składek ZUS. Faktem, który wzbudza wątpliwości przy wyborze właśnie tej formy jest to, że właściciel ponosi za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.
Najważniejsze cechy jednoosobowej działalności gospodarczej:
- rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna, opłacie podlega jedynie złożenie deklaracji VAT-R – 170 zł.;
- szybka rejestracja i likwidacja działalności;
- brak obowiązku posiadania kapitału początkowego;
- osobista odpowiedzialność za wszelkie należności i zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej, która może rozciągać się na współmałżonków;
- osobiste prowadzenie spraw przedsiębiorstwa;
- proste formy prowadzenia księgowości;
- duży wybór form opodatkowania (podatek wg skali, liniowy, ryczałt, karta podatkowa).