Osoby decydujące się na otworzenie spółki bardzo często zastanawiają się, czy warto wpisać swoją działalność do rejestru VAT, a więc czy zostać płatnikiem podatku od towarów i usług.
Cóż, odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, jaką formę przedsięwzięcia zamierzamy poprowadzić oraz jego aktywności.
Wpis do VAT-u jest niezwykle korzystny jeżeli planujemy duże i regularne inwestycje. Wówczas obniżamy je o 23% (wysokość podatku VAT) oraz 18% podatku dochodowego (jeżeli inwestycję zamieścimy w kosztach).
VAT będzie również bardzo opłacalny, jeżeli większość naszych klientów również jest płatnikami tego podatku. W przeciwnym razie staniemy się mało atrakcyjni pod względem ceny oferowanych przez nas towarów bądź usług.
Zasadniczą wadą podatku VAT są jego skomplikowane i trudne do zrozumienia przepisy. Ponadto zmiany, które weszły w życie 1. stycznia 2017 roku znacznie utrudniły uzyskanie wpisu do tego rejestru. Aktualnie przedsiębiorcy pragnący zostać podatnikami VAT-u muszą liczyć się z możliwością nałożenia na nich wysokiej kaucji rejestracyjnej (od 20 000 zł do 200 000 zł), a nawet kategoryczną odmową.
Aktualizacja:
Na przestrzeni 2019 i 2020 w podatku VAT wprowadzono kilka zmian.
- Jeśli chodzi o rejestrację do VAT, to jest ona aktualnie bezpłatna, ale tylko wówczas, gdy przedsiębiorca nie chce otrzymać potwierdzenia.
- Wysokość podatku dochodowego zmniejszyła się z 18% do 17%.
- Rozpoczęto również walkę z oszustwami podatkowymi i od 2019 roku transakcje między kontrahentami stały się bezpieczniejsze ze względu na “Białą listę podatników”, która umożliwia zweryfikowanie podatnika VAT, z którym przedsiębiorca ma zamiar podjąć współpracę.