CZAS ZAŁOŻENIA SPÓŁKI

CZAS NA ZAŁOŻENIE SPÓŁKI

To czy spółka będzie założona szybko, czy jej procedury będą ciągnęły się przez dłuższy okres zależy przede wszystkim od tego czy chcemy to zrobić samodzielnie, czy skorzystamy z pomocy prawnika. Pomoc wyspecjalizowanej osoby na pewno skróci ten czas. Samodzielne działanie narazi nas na błędy w dokumentach lub formularzach i długie oczekiwanie na ich zwrot. Jednak, gdy będziemy dążyć do założenia sami, z pewnością poczujemy na końcu zmęczenie jak i  bardzo ważną satysfakcje. Od Ciebie zależy wybór jaką drogą założysz własną działalność.

Pierwszym etapem z jakim będzie Ci się zmierzyć jest podpisanie umowy. Spółka z o.o. wymaga jej w postaci aktu notarialnego. Największy czas zajmuje założenie spółki, przy której obowiązkiem jest zarejestrowanie jej w KRS na wniosku KRS – W3. Rejestracja nie może odbyć się w terminie dłuższym niż 6 miesięcy od chwili podpisania umowy. Jeśli mamy z założeniem spółki prawa handlowego to z początku musimy czekać 21 dni na odpowiedź KRS-u. Zakończenie procesu rejestracji niesie za sobą obowiązek wpisu spółki do Urzędu Statystycznego(zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru REGON). Czas zależy od formy jaką będziemy chcieli go uzyskać. Osobiście – 20 minut, jeśli jednak za pośrednictwem Urzędu Gminy zajmie to więcej czasu. Tego dnia możemy złożyć także wniosek w US o nadanie nowego numeru NIP – kilka dni, nie dłużej niż tydzień.

Jeśli posiadasz REGON oraz NIP, ostatnim krokiem jest założenie firmowego konta. Tutaj czas nie jest duży, gdyż konto uruchamiane jest w dniu jego założenia.

Podsumowując

Jeśli wszystkie procedury założenia będą wykonywane w sposób właściwy, bez błędów to okres założenia spółki powinien wynieść ok. 30 dni.