Czym jest numer PKD dla spółki?

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności obejmuje wszystkie osoby, które decydują się na otworzenie własnej firmy. Podział działalności gospodarczych umożliwia ich dokładną analizę oraz gromadzenie danych statystycznych.

Przedsiębiorcy wybierają numer PKD poprzez złożenie wniosku CEIDG-1. Oznaczenie przedmiotu działalności gospodarczej w zgłoszeniu do CEIDG jest równe z podaniem nazwy podklasy, a także pięcioznakowego kodu, składającego się z dużej litery alfabetu i czterech cyfr. Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi odpowiednio dobrać kody PKD. Muszą one pasować do profilu wykonywanej działalności.

Warto wcześniej przemyśleć sprawę wyboru odpowiednich numerów PKD, ponieważ każda późniejsza zmiana wymaga aktualizacji wpisu do CEIDG.

Uwaga!
Art. 6 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej przewiduje odpowiedzialność karną w przypadku przekazywania danych niezgodnych ze stanem faktycznym.

Czysta historia gospodarcza spółki

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowej spółki, która została założona wcześniej w celu odsprzedaży w ręce potencjalnego przedsiębiorcy.

Zakup gotowego podmiotu z każdym dniem zyskuje na popularności z powodu możliwości ograniczenia formalności do minimum. Nabywca gotowej spółki może prowadzić własny biznes w 1 dzień od przeprowadzenia transakcji zakupu.

Często na rynku spółki posiadają oznaczenie ”czysta spółka” lub „spółka z czystą historią gospodarczą” – co to oznacza?
Czysta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi gwarancję bezpieczeństwa podczas rozpoczynania prowadzenia firmy. Ten rodzaj oferowanego podmiotu posiada całkowicie czystą historię gospodarczą, co oznacza, że:
– nie prowadził on żadnych transakcji,
– nie zawierał umów z kontrahentami lub innymi podmiotami,
– nie zatrudniał pracowników,
– nie posiada zobowiązań.

Zakup spółki z czystą historią pozwala w bezpieczny sposób ograniczyć rejestracyjne obowiązki przyszłych przedsiębiorców.

Założyłem spółkę i jak ją teraz rozwinąć?

Prowadzenie własnej firmy to niestety, szczególnie na początku – dość spore wydatki, które pokryć musi właściciel firmy. Rozpoczynając działalność gospodarczą dobrze jest skorzystać z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej lub innych funduszy przeznaczonych dla nowych firm. Dodatkowy zastrzyk gotówki może okazać się bardzo korzystny, zarówno na start jak i przy rozwijaniu biznesu i pozyskiwaniu Klientów. Wraz z rozwojem firmy zwiększać się będzie także zapotrzebowanie na kapitał, a jest on niezbędny na pokrycie bieżących zobowiązań.

Jak więc wygląda sytuacja, gdy mamy szansę na duże zamówienie, ale nie mamy pieniędzy na zakup surowców?

  • Kredyt bankowy lub leasing
  • fundusze pożyczkowe
  • środki na rozwój z funduszy UE
  • program finansowania start upów
  • pomoc publiczna – ulgi, odliczenia i obniżki

Każda z tych możliwości jest korzystna, ponieważ umożliwia pozyskanie niezbędnych funduszy pieniężnych na rozwój firmy, ale często spełnione muszą zostać odpowiednie warunki. Nie każda firma może liczyć na korzystny kredyt, ponieważ bank może nie ufać nowo zakładanym firmom – w takiej sytuacji niezbędny jest staż firmy.

Call Now Button