Pracowniczy Plan Kapitałowy od 2019 roku

W planach jest wprowadzenie w przyszłym roku Pracowniczego Planu Kapitałowego, który zabezpieczy środki finansowe przyszłych emerytów. To pewnego rodzaju system oszczędzania, zapewniający zabezpieczenie finansowe wielu z nas.

Najważniejszym celem wprowadzenia PPK jest wzrost poziomu oszczędności indywidualnych, aby poprawić bezpieczeństwo oraz dobrobyt społeczeństwa.

Możliwa struktura PPK, która zacznie obowiązywać od 2019 roku:
– składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 zł,
– dopłata roczna ze strony państwa – 240 zł,
– składka podstawowa pracodawcy – 1,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
– składka dodatkowa pracodawcy – do 2,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
– składka podstawowa pracownika – 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
– składka dodatkowa pracownika – do 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Łączna minimalna odprowadzana składka (pracodawcy i pracownika) może zatem wynieść 3,5%, a maksymalna 8%. Składki odprowadzane przez pracownika rozliczane będą z wynagrodzenia netto.

PPK będzie obsługiwane przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych posiadających zgody oraz zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce.

Konto bankowe dla spółki z o.o.

Przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie firmy w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinni pamiętać, że jednym z etapów zakładania firmy jest wybór odpowiedniego banku. Nie ma możliwości prowadzenia firmy bez konta bankowego.

Na rynku jesteśmy zasypywani ofertami banków i coraz więcej z nas gubi się i nie dostrzega różnic między nimi. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że od właściwego wyboru banku uzależnione jest późniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Na co zwrócić uwagę?

1.Koszty
Zwróć uwagę na wysokość kosztów wynikających z prowadzenia konta bankowego oraz związanych z podstawowymi operacjami bankowymi ( przelew, wpłata / wypłata środków).

2. Wygoda oraz funkcjonalność konta
Dzisiaj bardzo istotne jest to czy bank oferuje możliwość dostępu do konta z telefonu czy laptopa. Ta opcja pozwala na bieżąco kontrolować stan finansowy firmy oraz zaistniałe w firmie operacje bankowe.

3. Dodatkowe usługi
Coraz więcej banków, aby wyróżnić się na rynku oferuje dodatkowe usługi ułatwiające korzystanie z konta bankowego. Warto jednak przeanalizować, z których usług będziemy korzystać a które są zbędne. Nie warto wybierać banku tylko dlatego, że oferuje wiele dodatkowych możliwości!

Rejestracja jednoosobowej działalności

Coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy w postaci jednoosobowej działalności. Jej wybór wiąże się z wieloma korzyściami, z których mogą korzystać właściciele firm.

Jak zarejestrować jednoosobową działalność?

Każdy, kto wybiera JDG powinien przygotować:
– dokumenty potwierdzające tożsamość;
– dane dotyczące adresu zamieszkania (jeżeli stale działalność ma być wykonywana poza miejscem zamieszkania, trzeba będzie wskazać również te adresy);
– dane dotyczące biura rachunkowego (jeśli zamierza się korzystać z usług takiego biura);
– rodzaj działalności określony numerem Polskiej Klasyfikacji Działalności (właściwy dla przedmiotu zamierzonej działalności), nazwę przyszłej firmy;
– numer konta bankowego;
– formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych
– rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej

Do zalet tej formy działalności należą:

– niskie koszty prowadzenia firmy;
– samodzielne podejmowanie decyzji na temat funkcjonowania działalności;
– szybki czas rejestracji
– możliwość korzystania z preferencyjnego ZUS do 2 lat od założenia;

Warto skorzystać z pomocy specjalistów podczas zarejestrowania jednoosobowej działalności. Pomoże to w jeden dzień prowadzić własną firmę.